geocachingZapraszamy do uczestnictwa w emocjonującej grze terenowej jaką jest GEOCACHING. Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, lubicie przygodę, odkrywanie i poszukiwanie skarbów, macie duszę poszukiwacza? Jeśli tak, to Geocaching jest czymś dla was.

Fundacja Geolife której członkiem jest Stajnia Leźno, stworzyła na naszym terenie istny raj dla geokeszerów gry, w którą się bawi 7 mln. ludzi na świecie szukających 2.5 mln. ukrytych skrytek (keszy). Fundacja wypromowała na stolicę polskiego geocachingu pobliskie Górzno, które jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie odbył się ogólnoświatowe wydarzenie, czyli zlot światowej społeczności keszerów. Górzno i okolice w tym Stajnia Leźno (około 1000 ukrytych keszy) przyciąga co roku całą rzeszę zagranicznych gości bawiących się w tą grę terenową. U nas znajdziecie informację, szkolenie oraz miłe i serdeczne przyjęcie.

Historia Powstania Geocachingu

Początki datuje się dokładnie na 2 maja 2000 r.kiedy to Amerykanin Dave Ulmer ukrył w lesie wiadro wypełnione różnymi przedmiotami. Jego współrzędne podał na grupie dyskusyjnej użytkowników nawigacji satelitarnej GPS. Ci przez kolejne dni, z wykorzystaniem swoich odbiorników GPS, poszukiwali wiadra i dzielili się swoimi wrażeniami na grupie. Wkrótce w podobny sposób różne pojemniki zaczęli ukrywać inni entuzjaści technologii satelitarnego namierzania obiektów. Niedługo też po raz pierwszy użyto nazwy geocaching. Wszystko to było możliwe dzięki odkodowaniu systemu nawigacji satelitarnej GPS.

Na czym dziś polega geocaching?

geocaching logo

Od czasów Dave'a Ulmera główna idea nie zmieniła się. To gra terenowa polegająca na poszukiwaniu, przede wszystkim z użyciem GPS, skarbów ukrytych przez jej innych uczestników. Skarbami są skrzynki - wodoszczelne pojemniki, zawierające drobne przedmioty oraz dziennik.

Jak zacząć zabawę w geocaching?

Przed wyruszeniem na wyprawę, po zanotowaniu wszystkich szczegółów dotyczących skrzynki, dobrze jest przejrzeć mapę, żeby zapoznać się z 

terenem. Na wyprawę warto wziąć rękawice, przydać może się też zestaw naprawczy, na wypadek, gdyby skrzynka była uszkodzona (ołówek, nowy dziennik) a także jakiś przedmiot na wymianę. Najważniejszym wyposażeniem będzie oczywiście GPS. Możemy kupić oddzielne urządzenie lub wykorzystując moduł GPS w swoim smartfonie zainstalować aplikację, która pokazuje nasze położenie, a nierzadko jest także od razu zintegrowana z bazą ukrytych skrzynek. Informacje na ten temat możemy poszukać także na forach geocachingowych.Na początek najlepiej wejść na stronę geocaching.com gdzie znajdziemy informację na temat tej zabawy i po zalogowaniu stajemy się uczestnikami tej ogólnoświatowej gry. Od tej pory mamy dostęp do położenia i ilości skrzynek na danym terenie. Na początku warto wybrać skrzynkę tradycyjną (czyli taką, której położenie jest dokładnie określone) i o niezbyt wysokim poziomie zadań i trudności terenu (określane są one w pięciostopniowej skali). Jeśli wybierzemy skrzynkę, którą niedawno ktoś odnalazł, mamy większą szansę, że nie została jeszcze zniszczona. Warto więc sprawdzić w bazie ostatnie zapisy jej dotyczące.

Zgodnie ze zwyczajem, znalazca skrzynki powinien wpisać się w dzienniku (logbook), który zwykle jest w niej schowany. Można też wymienić znaleziony w skrzynce przedmiot lub dołożyć własny (zazwyczaj są to drobne zabawki, maskotki). W przypadku niektórych skrzynek celem samym w sobie jest przenoszenie ukrytych w nich przedmiotów z jednej lokalizacji do innej i śledzenie w serwisach internetowych tras, pokonywanych przez fanty. Po powrocie z każdej wyprawy rejestrujemy znalezione skrytki (kesze) na swojej stronie na serwisie geocaching.com gdzie uczestniczymy w rankingach ogólnopolskich i ogólnoświatowych.

Zabawę w poszukiwanie skrzynek można urozmaicać na różne sposoby. Żeby znaleźć skrzynkę multicache, trzeba pokonać etapy a na każdym z nich otrzymuje się tylko część potrzebnych informacji. Z kolei skrzynka typu quiz wymaga rozwiązania zagadki: może to być  łamigłówka, puzzle do ułożenia lub obliczenia. Skrzynki oznaczane są także dodatkowymi parametrami, które określają czego możemy spodziewać się na miejscu. Z pewnością na brak wrażeń nie będziemy narzekać.

buy 100 instagram