western redingWestern Riding to styl jazdy konnej. Od tradycyjnej jazdy klasycznej inaczej angielskiej, western można odróżnić przede wszystkim rzędem jeździeckim (tj. siodło, kiełzno), ubiorem jeźdźca oraz sposobem jazdy. Prowadzenie konia odbywa się na zupełnie luźnych wodzach, metodą neck reining (przykładanie wodzy do szyi konia i odchodzenie od nacisku),a komunikację umożwiwiają nam łydki i dosiad.

Poprzez trening uczy się konia aby reagował na coraz lżejsze sygnały dawane przez jeźdźca. Początkowo - do 6 roku życia konia, używa się wędzidła snaffle bit (zwykłe wędziło z kółkiem wędzidłowym) wodze trzymając w obu rękach. Po ukończeniu 6 roku życia wędzidło zmienia się na czankę (pelham) prowadząc konia już na jedną rękę.

Siodło westernowe często jest mylone i nazywane kulbaką, jest ono jednak głębsze, co ułatwia jeźdźcowi rozłożenie ciężaru, a jednocześnie zapewnia wygodny dosiad. Odpowiednie ułożenie i oparcie nóg jest możliwe i łatwiejsze dzięki szerszym strzemionom a horn (rożek) przy gwałtowniejszych manewrach służy przytrzymaniu się lub zawiązaniu lassa gdy łapiemy cielaka.

Wymagany strój to jeansy i kowbojki na nogach, koszula na długi rękawach oraz kapelusz. Opcjonalnie nosi się długie czapsy. Jeźdźcy zaawansowani, do precyzyjniejszych sygnałów podczas jazdy noszą ostrogi.

Opis konii

western reding2

Trasa - Gniada klacz czystej krwi arabskiej. Urodzona 17.04.2001. Początkowo Trasa miała być tylko klaczą hodowlaną (dała na świat dwa przepiękne źrebaki), z czasem jednak plany się zmieniły. Po wielu próbach pokonała strach przed siodłem, wszystkim co się dzieje dookoła i przyjęła jeźdźca na swój grzbiet. Daje się prowadzić dzieciom na uwiązie i czyścić w boksie. Pod siodłem wyrozumiała i cierpliwa, nie lubi spieszyć się z ćwiczeniami. Bardzo dba o jeźdźca, jednak jak każda księżniczka ma swoje humorki.

Orzech - Urodzony 26.07.2005 bułany wałach, jedyny mężczyzna w stadzie koni westernowych, najbardziej doświadczony jeżeli chodzi o jazdę westernową. Spokojny, oddany, kocha czesanie i drapanie. Bardzo towarzyski. Urzeka swoim zainteresowaniem  i chęcią zabaw. Potrafi parę sztuczek. Wymaga od jeźdźca skupenia i koncentracji. Potrafi, oczywiście na swoją korzyść, wykorzystać chwilę nieuwagi jeźdźca. Nigdy nikogo nie zrzucił, po prostu staje na środku i czeka co będzie działo się dalej. Z sukcesami startował na zawodach w konkurencji Western Pleasure.

светильник рсп