Stajnia Leźno uzyskała certyfikat  gospodarstwa ekologicznego w 2007 roku o numerze PL-EKO-07-05894 wydane przez  AGROBIOTEST. Dzięki temu teren gospodarstwa jest czysty ekologicznie i nie stwarza zagrożenia chemią przebywającym  w gospodarstwie gościom, co jest bardzo ważne zwłaszcza dla dzieci. O czystości powietrza  w okolicach gospodarstwa niech świadczą rzadko występujące znacznikowe porosty takie jak Brodaczka czy Granicznik płucnik wytyczający przynalezność do najczystszej 7 strefy.

Gospodarstwo rolne zajmuje się produkcją warzyw ekologicznych na potrzeby gości Stajni Leźno i na sprzedaż.

Produkcja obejmuje:

  • uprawę pomidorów i papryki pod folią
  • warzywa gruntowe takie jak por, seler, pietruszka, marchew, buraczki czerwone itp.
  • ogórki gruntowe
  • czosnek
  • chrzan
  • plantacja malin 1h

Gospodyni jest specjalistką w produkcji różnego rodzaju zapraw dostępnych w sprzedaży bezpośrednio z gospodarstwa. W sprzedaży dla gości mamy pomidory suszone w oleju lub pasta z suszonych pomidorów, ogórki kiszone i konserwowe,czosnek konserwowy w zalewie, dżem malinowy, śliwkowy, sok malinowy i śliwkowy, żurawinę, buraczki czerwone, sałatkę z ogórków z papryką oraz różnego rodzaju nalewki a zwłaszcza z kwiatu czarnego bzu. Powiększająca się corocznie  powierzchnia upraw ekologicznych zwiększa dostępność i asortyment.

Propagujemy ponadto także zdrowy tryb życia przedstawiając  programy edukacyjne przeznaczone dla dorosłych i dzieci ,takich jak - funkcjonowanie gospodarstwa ekologicznego, wykorzystanie naturalnych sprzymierzeńców do zwalczania zagrożeń dla ludzi zwierząt i roślin.

Należymy do ekologicznego stowarzyszenia EkoŁan czynnie uczestnicząc w jego działaniach na rzecz rolnictwa ekologicznego. Promujemy także „Produkt Wiejski” oraz „Smaki Dzieciństwa”  propagujące zdrową ekologiczną i konwencjonalną żywność prosto od rolnika z gospodarstwa.

Gospodarstwo ekologiczne  to także zwierzęcy świat Stajni Leźno, chodzące po podwórku szczęśliwe świnki wietnamskie, przechadzające się po podwórku kura, kaczka i gęś stanowiąca jedno stado, to indyk "Kieras" czy kozy, owieczki wraz z chodzącą na wolności Myszą-koniem na emeryturze. Ryczący osioł Marunio z oślicą Nelly i ich córką Narunią. Plątające się pod nogami psy i koty uzupełniają widok zwierzęcego podwórka. Głównymi mieszkańcami gospodarstwa ekologicznego Stajnia Leźno są jednak konie różnych ras i maści, poczynając od kucyków szetlandzkich poprzez hucułki, koniki polskie, araba, konie wielkopolskie czy sp.(szlachetna półkrew) a na majestatycznych Szajrach kończąc. Zwierzęcy świat to także otaczająca nas przyroda o której względy dbamy. Ptasi świat to 120 budek lęgowych założonych na terenie stajni to 10 budek dla nietoperzy, budki dla pożytecznych owadów czy ochrona natury w każdej jej formie. Przelatujące na nami bieliki, krzyki żurawi czy ryk jeleni w przylegających lasach w czasie rykowiska pokazuje spójność i bliskość świata dzikich zwierząt ze światem zwierzęcym Stajni Leźno.

Zapraszamy do poznania tego świata i możliwości obcowania z oswojonymi mieszkańcami Stajni Leźno i  współistniejącym w bezpośrednim sąsiedztwie  dzikim światem zwierząt żyjących na wolności.

online play game